Warto wiedzieć

Ubezpieczenie na życie to umowa ubezpieczenia zawarta pomiędzy Towarzystwem ubezpieczeniowym i ubezpieczającym/ubezpieczonym, a jej przedmiotem jest głównie życie ubezpieczonego. Powyższa definicja jest jednak zbyt lakoniczna by w pełni oddać jak bardzo złożone mogą być produkty ubezpieczeniowe. Indywidualne ubezpieczenie na życie można porównać do ubezpieczenia autocasco pojazdu. Korzystamy z niego tylko wtedy, gdy zdarzy się wypadek ubezpieczeniowy.

Życiomat - porównywarka i ranking ubezpieczeń na życie
';
Życiomat - porównywarka i ranking ubezpieczeń na życie
';
Życiomat - porównywarka i ranking ubezpieczeń na życie
';

Umowa terminowa

Teminowa umowa ubezpieczenia w formie indywidualnej może być zawarta na kilka, bądź kilkadziesiąt lat. To bardzo elastyczny typ ubezpieczenia, który można stworzyć na podstawie indywidualnych potrzeb i oczekiwań klienta. Trzonem polisy jest umowa główna, której przedmiotem jest życie ubezpieczonego. Dodatkowo, z bogatego katalogu umów dodatkowych, klient może dokupić ubezpieczenie od innych ryzyk, jak np. :

  • Ubezpieczenie na wypadek śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku
  • Ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy
  • Ubezpieczenie trwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek nieszczęśliwego wypadku
  • Ubezpieczenie na wypadek poważnego zachorowania
  • Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu i/lub operacji medycznych
  • I wiele innych możliwości, zgodnie z ofertą danego ubezpieczyciela

Co determinuje składkę

Co cechuje tego typu produkt ubezpieczeniowy, to fakt, że klient sam wybiera sumę ubezpieczenia na jaką chce być ubezpieczony. Przy obliczaniu składki dla wskazanej SU Towarzystwo bierze pod uwagę: stan zdrowia analizowany na podstawie rozbudowanej ankiety medycznej (przy wysokich SU klient może zostać skierowany na dodatkowe badania medyczne), zawód wykonywany, pasje i hobby. Czy hobby może mieć wpływ na cenę składki i podwyższenie ryzyka? Oczywiście, wyobraźmy sobie np. panią pracującą w bibliotece- praca spokojna i w czasie wykonywania obowiązków zawodowych nie jest zagrożone życie i zdrowie, jak u osoby myjącej szyby w wieżowcu. Ale nasza pani bibliotekarka pasjonuje się nurkowaniem głębinowym, a ostatnio zafascynowała się nurkowaniem jaskiniowym i to niebezpieczne, wręcz ekstremalne, hobby znacząco podnosi ryzyko ubezpieczeniowe.

Wiek, a składka

Nie bez znaczenia jest także wiek osoby przystępującej do ubezpieczenia na życie. Teoretycznie ryzyko śmierci zwiększa się wraz z wiekiem więc i wysokość składki uzależniona jest od wieku wstępu i długości trwania umowy. Im starszy klient- tym droższa będzie składka.

Motyw ubezpieczenia

Przy wysokich (np. powyżej miliona) SU Towarzystwo bada też motyw ubezpieczenia.
Jednym z motywów jest potrzeba zabezpieczenia swoich bliskich. Główny żywiciel rodziny, który od wielu lat prowadzi własny biznes, nie rzadko obciążony kredytami, z pewnością jest potencjalnym posiadaczem „terminówki”.

Ubezpieczenia, a kredyt

Temat indywidualnych ubezpieczeń terminowych na życie jest także bliski osobom posiadającym kredyt hipoteczny. Banki, oczekując dodatkowej gwarancji na spłatę zaciągniętych zobowiązań, traktują polisę jako formę zabezpieczenia. Dlaczego „terminówka” jest idealnym rozwiązaniem pod cesję na bank? Bo jak sama nazwa wskazuje, umowa ubezpieczenia jest zawierana na określony termin, czyli np. na tak długo jak trwa okres kredytowania. Także sami ubezpieczeni, kupując ubezpieczenie myślą o tym, by w razie śmierci nie zostawić bliskich z długami.

Indeksowanie składki

W każdą rocznicę polisy Towarzystwa proponują indeksowanie składki, czyli podwyższenie składki o określony procent, dzięki czemu wzrasta też suma ubezpieczenia. Wszystko po to, by złagodzić skutki zmiany wartości pieniądza w czasie. Należy jednak pamiętać, że indeksacja składki zwykle jest dobrowolna. Jeżeli chcemy z niej zrezygnować należy powiadomić ubezpieczyciela odpowiednio wcześniej.

Ile warte jest życie

Indywidualne terminowe ubezpieczenia na życie, mimo swojej złożoności, nie jest towarem luksusowym i chyba w każdym budżecie domowym znajdzie się przestrzeń finansowa na opłacanie składek. Jednak warto pamiętać, że tylko w ubezpieczeniu na życie możemy zamówić ponadstandardowe sumy ubezpieczenia, wyceniając swoje życie nawet na kilka milionów złotych. Natomiast, gdy to bank determinuje zakup ubezpieczenia na życie, można ograniczyć się tylko do umowy głównej i opłacać polisę do czasu, aż zobowiązania względem banku się skończą.

Możliwości jest wiele, bo jak nazwa wskazuje, ma to być produkt INDYWIDUALNIE dobrany do oczekiwań, możliwości i potrzeb klienta. Jedno jest pewne, życie trzeba ubezpieczyć by ze spokojem móc cieszyć się z życia.

Ranking ubezpieczeń na życie

help_outline
Życiomat - porównywarka i ranking ubezpieczeń na życie

Znajdź najlepsze ubezpieczenie na życie

Wypełnij formularz w 1 minutę i sprawdź rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb

Ranking ubezpieczeń na życie

Jak mądrze wybrać ubezpieczenie na życie spośród ofert dostepnych na rynku? Jak dobrze dopasować ofertę do swoich potrzeb? Sprawdź - to zajmie tylko minutę.

favorite_border Porównaj ubezpieczenia

Ubezpieczenia na życie

Praktyczne informacje o ubezpieczeniach życiowych?