Pojęcia, które warto znać

Sam wybór ubezpieczenia nie jest prostą sprawą, należy dokonać dokładnej analizy, by wybrać ofertę dopasowaną do swoich potrzeb i oczekiwań. Każdy, kto proponuje ubezpieczenie na życie zawsze zachęca do zapoznania się z warunkami ubezpieczenia, bo to w nich jest cała esencja wiedzy. W dzisiejszym artykule pomożemy przetłumaczyć kilka pojęć z języka ubezpieczeniowego na nasz, ludzki.

Życiomat - porównywarka i ranking ubezpieczeń na życie
';
Życiomat - porównywarka i ranking ubezpieczeń na życie
';
Życiomat - porównywarka i ranking ubezpieczeń na życie
';

Wiele towarzystw ubezpieczeniowych dopasowuje już treść warunków tak, by była zrozumiała dla przeciętnego klienta. Bo taki, dajmy na to Kowalski, to o ubezpieczeniu na życie wie, że albo je ma, albo nie i nic więcej.

Dokumenty i ich czytelność

W tym miejscu warto pogratulować autorom ogólnych warunków ubezpieczenia umów z PZU Życie. Stworzyli Oni merytoryczny dokument napisany w języku prostym i przyjaznym. Logika i spójność oraz łatwy przekaz pozwala zapomnieć, że jest to dokument o ubezpieczeniu, czytelnik ma wrażenie, że czyta adresowany do siebie list. Osobiście uważam, że unikanie w warunkach żargonu, który zrozumie tylko wąska grupa wyspecjalizowanych ludzi, jest wyrazem szacunku dla klienta.

Ale mimo wszystko, w ubezpieczeniach pojawiają się pojęcia, które należy poznać

Agent ubezpieczeniowy - pośrednik ubezpieczeniowy. Osoba działająca na rzecz ubezpieczyciela odpowiedzialna za pozyskiwanie klientów i zawieranie umów ubezpieczenia w imieniu ubezpieczyciela. Bycie pośrednikiem ubezpieczeniowym określa wiele przepisów prawnych, ale co najważniejsze, musi on być zarejestrowanym w rejestrze prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Pośrednik zawsze ma obowiązek okazać pełnomocnictwo lub upoważnienie i wykazać ubezpieczycieli, na rzecz których działa. Należy pamiętać, że także w ubezpieczeniach występują wąskie specjalizacje. Pośrednik, który specjalizuje się w ubezpieczaniu mieszkań raczej nie będzie fachowcem w dziedzinie ubezpieczeń na życie.

OWU ogólne warunki ubezpieczenia

To taka broszura, w której ubezpieczyciel określa na jakich zasadach chce z nami zawrzeć umowę ubezpieczenia na życie. W niej znajdziemy informacje czego możemy i w jakiej sytuacji żądać od towarzystwa oraz jakie są nasze obowiązki, by umowa mogła funkcjonować.

Ubezpieczyciel Zakład ubezpieczeń lub Towarzystwo Ubezpieczeń

Przedsiębiorstwo zajmujące się świadczeniem usług z zakresu ubezpieczeń.

Ubezpieczający

Osoba, która zawiera umowę ubezpieczenia i zobowiązuje się płacić składkę.

Ubezpieczony

Osoba, na rzecz której zawarto ubezpieczenie.

Uposażony

Osoba wskazana przez ubezpieczonego, która w przypadku jego zgonu, będzie uprawniona do wypłaty świadczenia.

Zakres ubezpieczenia

Umowa główna i umowy dodatkowe, czyli wszystkie świadczenia, które są w ubezpieczeniu.

Dodatkowa umowa ubezpieczenia

Świadczenia, które stanowią uzupełnienie umowy głównej.

Polisa

Dokument wystawiony przez ubezpieczyciela potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia.

A teraz zbierzmy wszystkie informacje w podsumowanie

Podczas spotkania z agentem ubezpieczeniowym poznasz oferty różnych ubezpieczycieli. Poznałeś zakres ubezpieczenia i OWU. Teraz wiesz, że to oferta idealna dla ciebie. Chcesz ubezpieczyć siebie, bo chcesz być ubezpieczony. Chcesz zabezpieczyć swoich bliskich zatem uposażonym będzie współmałżonek. Będąc ubezpieczającym w swojej polisie opłaciłeś wymaganą składkę więc agent dostarczył twoją polisę. Rzeczywiście, jest na niej wskazana umowa główna i umowy dodatkowe, czyli pełny zakres twojego ubezpieczenia.

Ranking ubezpieczeń na życie

help_outline
Życiomat - porównywarka i ranking ubezpieczeń na życie

Znajdź najlepsze ubezpieczenie na życie

Wypełnij formularz w 1 minutę i sprawdź rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb

Ranking ubezpieczeń na życie

Jak mądrze wybrać ubezpieczenie na życie spośród ofert dostepnych na rynku? Jak dobrze dopasować ofertę do swoich potrzeb? Sprawdź - to zajmie tylko minutę.

favorite_border Porównaj ubezpieczenia